روس مارکت سربرگ
ثبت شرکت

ثبت شرکت در روسیه

یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در روسیه ثبت شرکت در این کشور است و ازآنجاکه روند دشواری ندارد و یکی از روش‌های کم‌دردسر برای اقامت در روسیه محسوب می‌شود، مورد استقبال عده زیادی از مردم قرار می‌گیرد. باتوجه‌به اینکه رزومه شغلی خاصی برای ثبت شرکت نیاز نیست، این اقدام می‌تواند برای طیف گسترده‌ای از متقاضیان روشی مناسب برای مهاجرت باشد.
ثبت شرکت در روسیه
خط چین متحرک
شکل دایره

فرم درخواست ثبت شرکت

این قسمت برای اهداف اعتبارسنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند.

اشاره به روند آسان ثبت شرکت نباید باعث شود که فکر کنید نیازی به مشورت با متخصص ندارد و هرکسی از پس آن برمی‌آید. مثلا شاید برایتان جالب باشد که نوع ویزای دریافتی از طریق ثبت شرکت برخلاف آنچه ممکن است به نظر بیاید، ویزای کاری نیست و یکی از زیرگروه‌های ویزای سرمایه‌گذاری به شمار می‌رود.
به همین ترتیب، برای کسب اطلاعات معتبر و به‌روز راجع به سایر نکات مرتبط با ثبت شرکت در روسیه نیز بهتر است با افرادی که در این زمینه تبحر دارند، مشورت کنید تا سنجیده‌ترین تصمیم را بگیرید. ما در مجموعه روس‌مارکت آماده ارائه خدمات ثبت شرکت در روسیه هستیم تا شما به روشی ایمن هم سرمایه‌گذاری کنید و هم راه را برای مهاجرت احتمالی در آینده برای خود باز کنید.
برای درخواست ثبت شرکت در روسیه ، فرم را کامل کنید تا کارشناسان روس مارکت با شما تماس بگیرند.
انواع شرکت‌

انواع شرکت‌‌ در روسیه

انواع مختلفی از شرکت‌ها در روسیه قابل ثبت هستند که در روسیه ۵ نوع شرکت از همه انواع دیگر مهم‌تر است.

شرکت با مسئولیت محدود (ООО)

در شرکت با مسئولیت محدود، ورود و خروج سهامداران و افزایش سرمایه، فقط از طریق محضر (دفتر اسناد رسمی) قابل انجام است. سهامداران شرکت می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند. بر خلاف تصور ایرانیان، مدیر عامل شرکت، اختیار تام دارد و از طریق وکالت محضری، نمی‌توان اختیارات وی را محدود کرد. شرکت مسئولیت محدود، پرطرفدارترین نوع شرکت در روسیه و مناسبت ترین نوع شرکت بر ایرانیان است.

شرکت سهامی خاص (АО)

در شرکت سهامی خاص، ورود و خروج سهامداران و افزایش سرمایه، بدون نیاز به محضر (دفتر اسناد رسمی) و به صورتی داخلی (و ثبت در شرکت‌های ثبت اطلاعات سهامداران) قابل انجام است. سهامداران شرکت می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند. بر خلاف تصور ایرانیان، مدیر عامل شرکت، اختیار تام دارد و از طریق وکالت محضری، نمی‌توان اختیارات وی را محدود کرد.

شرکت سهامی عام (ПАО)

در شرکت سهامی عام، ورود و خروج سهامداران و افزایش و کاهش سرمایه، بدون نیاز به محضر (دفتر اسناد رسمی) و از طریق پذیره‌نویسی در بورس انجام می‌شود. سهامداران شرکت می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند.

نمایندگی / شعبه (Представительсиво / Филиал)

نمایندگی، فقط می‌تواند تحقیق بازار انجام دهد و حق تجارت و فعالیت اقتصادی ندارد. شعبه، همان‌طور که از نام آن مشخص است، شعبه‌ای از شرکت مادر است و پس از تایید توسط اتاق بازرگانی، می‌تواند در روسیه فعالیت داشته باشد و عملا شرکت خارجی محسوب می‌شود، نه شرکت روسی. شعبه، هم اسم شرکت مادر است و همان فعالیت‌هایی که شرکت مادر انجام می‌دهد را می‌تواند انجام دهد. شعبه از این جهت که اختیارات مدیر عامل، توسط صورت جلسات شرکت مادر تعیین می‌شود، کنترل بیشتری بر مدیر عامل دارد. سهامداران شرکت می‌توانند حقیقی یا حقوقی باشند.

جواز کسب (ИП)

به نوعی معادل جواز کسب در ایران است. مغازه داران و تاجران خرد، جواز کسب دارند. جواز کسب را فقط شهروندان روس و یا دارندگان اقامت دائم روسیه می‌توانند ثبت کنند. دارندگان جواز کسب، حق داشتن حساب بانکی ارزی و تجارت بین المللی (واردات و صادرات) را ندارند. جواز کسب فقط یک عضو می‌تواند داشته باشد و از این جهت، شرکت (به معنای شراکت) محسوب نمی‌شود. اسم جواز کسب، اسم مالک آن است.
از میان انواع شرکت‌ها، مناسبت‌ترین نوع شرکت در روسیه برای ایرانی‌ها، شرکت OOO (شرکت با مسئولیت محدود) است. شرکت با مسئولیت محدود در روسیه، بدون نیاز به شریک روس (با ۱۰۰٪ سهام ایرانی) و با یک عضو سهامدار قابل ثبت است.
پروسه ثبت شرکت

پروسه ثبت شرکت در روسیه

1.عقد قرارداد و تهیه مدارک

با روس مارکت قرارداد می‌بندید. اطلاعات و مدارک درخواستی را در اختیار ما می‌گذارید. مهم ‌ترین اقدامی که در این مرحله باید انجام بدهید، انتخاب نوع سیستم مالیاتی است.

2.ثبت شرکت

قبل از هر چیز باید دفتر واقعی در مسکو اجاره کنید. این کار را روس مارکت می تواند به نمایندگی از طرف شما انجام دهد. بعد از آن، در تاریخ مشخص شده، با هماهنگی روس مارکت، در دفتر اسناد رسمی (در مسکو یا تهران) حضور پیدا میکنید.
سهامداران در محضر پای مدارک ثبتی شرکت امضا می‌کنند و به نماینده روس مارکت برای پیگیری امور وکالت می ‌دهند. توجه داشته باشید که روس مارکت، یک فرد روس را به طور موقت به عنوان مدیر عامل شرکت شما در نظر می‌گیرد. این روال قانونی ثبت شرکت در روسیه است. شرکت ظرف چند روز ثبت می‌شود، اما مدیر عامل روس است. برای این که خودتان مدیر عامل باشید، باید جواز کار بگیرید، که در مراحل بعدی انجام می‌شود.

3.افتتاح حساب بانکی

بدون حضور شما، مدیر عامل روس موقت، در یک بانک روس، حساب بانکی باز می‌کند و سرمایه اولیه شرکت را واریز کرده و پرداختی‌های لازم برای اخذ جواز کار مدیرعامل ایرانی را انجام می‌دهد.

4.اخذ جواز کار

بدون حضور شما، پروسه اخذ جواز کار برای مدیر عامل ایرانی انجام می‌شود. اگر درخواست جواز کار یکساله داده باشید، حدود ۶ هفته بعد از اولین سفر باید مجددا به روسیه سفر کنید تا آزمایش پزشکی و آزمون زبان بدهید. اگر درخواست جواز کار سه ساله داده باشید، نیازی به سفر به روسیه نیست.

5.تغییر مدیر عامل

بعد از آماده شدن جواز کار، دعوتنامه ای از طرف شرکت خود شما برای شما صادر و به ایران ارسال می‌شود تا در کنسولی روسیه در ایران، ویزای کار بگیرید و با آن وارد روسیه شوید. وقتی وارد روسیه شدید، با حضور در محضر (بدون نیاز به توافق یا حضور مدیر عامل موقت روس) خود را مدیر عامل شرکت خود می‌کنید.
بعد از اعمال تغییرات در روزنامه رسمی، به بانک مراجعه کرده و امضای مدیرعامل روس را حذف و امضای خود را به بانک معرفی می‌کنید. تبریک می‌گوییم! شرکت شما در روسیه ۱۰۰٪ به نام خودتان آماده فعالیت است.در صورت اخذ جواز کار یکساله، ثبت شرکت ۴ ماه و در صورت اخذ جواز کار سه ساله، ثبت شرکت ۲ ماه زمان می برد.
مدارک لازم برای ثبت شرکت و برند در روسیه
تصویر نقطه چین
مدارک لازم برای ثبت شرکت در روسیه

مدارک و اطلاعات مورد نیاز برای ثبت شرکت در روسیه

مدارکی که برای ثبت هرگونه شرکت در روسیه نیاز دارید، عبارتند از:
به منظور افزایش اعتبار شرکت، پیشنهاد می‌شود سرمایه اولیه شرکت حداقل ۵۰۰ دلار باشد. کل این مبلغ باید در حساب بانکی سپرده شود، اما بلوکه نمی‌شود و بعدا قابل خرج کردن است.
توجه داشته باشید که بعد از ثبت شرکت، مدیر عامل ایرانی شرکت حتما باید جواز کار بگیرید، در غیر این صورت شرکت امکان فعالیت ندارد و نمی‌تواند حواله بانکی، واردات و صادرات انجام دهد.
ویزای کار به طور نامحدود قابل تمدید است. یعنی می‌توانید سال‌ها، بدون نیاز به خروج، در روسیه اقامت داشته باشید، فقط باید هر سال جواز کار را تمدید کنید.
اگر غیر از مدیر عامل، عضو دیگری از شرکت حق امضا داشته باشد، آن شخص هم باید جواز کار بگیرد.
دیگر اعضای شرکت و کارمندان خارجی شرکت هم می‌توانند جواز کار و بر مبنای آن، ویزا کار یکساله بگیرند.
اعضای خانواده ایشان هم می‌توانند به عنوان همراه، ویزای یکساله (ویزای اقامتی) بگیرند.
نمونه مجوز کار در روسیه
نمونه مجوز کار در روسیه
نمونه مدارک ثبتی شرکت در روسیه
نمونه مدارک ثبتی شرکت در روسیه

ثبت تغییرات در شرکت روسی

انجام تغییرات در شرکت ثبت شده در روسیه، بسته به نوع تغییرات شرایط و هزینه های مختلفی دارد. برای برآورد هزینه و شرایط ثبت تغییرات لازم است مدارک شرکت بررسی شود. بعضی از تغییرات را می‌توان بدون نیاز به حضور در روسیه انجام داد. برای انجام بعضی از تغییرات، لازم است همه سهامداران در دفتر اسناد رسمی (محضر) حضور پیدا کنند. بعضی دیگر از تغییرات را می‌توان از ایران و با وکالت انجام داد.
ثبت تغییرات می‌تواند موارد زیر باشد:

سوالات متداول

پاسخ برخی از سوالات متداول درباره ی ثبت شرکت در روسیه
خیر. خارجی ها بدون نیاز به شراکت با یک شهروند روس می توانند اقدام به ثبت شرکت کنند.
به صرف ثبت شرکت، نه. اما با اخذ جواز کار، اعضای شرکت، کارمندان و اعضای خانواده ایشان می‌توانند ویزای اقامتی قابل تمدید بگیرند و سال‌ها بدون نیاز به خروج، در روسیه زندگی کنند.

بله. اخذ جواز کار الزامی است، در غیر این صورت جریمه می شوید و در شرکت خودتان حق امضا ندارید.

تماس بگیرید!
بله. حتما باید دفتر واقعی اجاره کنید. در صورت استفاده از آدرس های حقوقی صوری، شرکت شما وارد بلک لیست شده و ضمن مسدود شدن حساب بانکی شرکت، از انجام معاملات تجاری منع خواهید شد.
نخیر. اما روسیه در زمینه مالیات بسیار سخت گیر است و بدون استخدام حسابدار معتمد و خبره، مشکلاتی پیدا خواهید کرد.
نخیر. سیستم روسیه با کشورهای مثل ترکیه تفاوت دارد و شرکت با تنها عضو موسس (خارجی) آن هم معتبر و فعال است.
حداقل مبلغ ۱۰ هزار روبل (حدود ۱۵۰ دلار). پیشنهاد می‌شود حداقل ۵۰۰ دلار سرمایه اولیه در نظر بگیرید. بعد از افتتاح حساب بانکی، باید سرمایه اولیه را به حساب بانکی تان واریز کنید. البته بعداً می توانید سرمایه واریزی را خرج کنید و لزومی ندارد در حساب بلوکه نگه دارید.

نخیر. هیچ مدرک دیگری لازم نیست.

نخیر. لزومی به استفاده از نام روسی نیست و اسم شرکت می تواند خیلی کوتاه و حتی تکراری باشد.

در روسیه چیزی به نام کارت بازرگانی وجود ندارد. شرکت‌هایی که طبق موضوع فعالیت خود، امکان خرید و فروش دارند، می‌توانند بدون نیاز به کارت بازرگانی، صادرات و واردات هم انجام دهند.