روس مارکت سربرگ
ترخیص کالا

ترخیص کالا در روسیه

تجارت با کشورهای خارجی مستلزم دانستن قوانین صادرات و واردات آن کشور است. برای دو کشور همسایه مانند ایران و روسیه که در حال پیشرفت در روابط تجاری و بین‌الملل هستند، دانستن این قوانین کمک می‌کند.
برای تاجران و بازرگانان یا افرادی که قصد صادر کردن و ارسال کالایی را به روسیه دارند، قوانین ترخیص کالا در روسیه الزامی است. با دانستن شرایط و ویژگی‌ها و همچنین روش ترخیص کالا در روسیه روند کار خود را آسان خواهید کرد. در این مقاله همراه باشید تا تمام اطلاعات لازم را کسب کنید.
ترخیص کالا در روسیه
خط چین متحرک
شکل دایره
این خدمت (ترخیص کالا در روسیه) دیگر توسط روس مارکت ارائه نمیشود.

خدمات اصلی روس مارکت به شرح ذیل است.

خدمات حقوقی در روسیه

انجام تمام امور حقوقی در روسیه حتی بدون نیاز به حضور شما

خریدو فروش ملک در روسیه

خرید،فروش و اجاره املاک در روسیه مطابق با هدف شما

صرافی و آخرین قیمت روبل روسیه

مطلع شدن از آخرین قیمت روبل و انتقال مبالغ ارزی با اطمینان

ثبت برند در روسیه

در تمام مراحل ثبت برند در روسیه همراهتان هستیم.

سرمایه گذاری در روسیه

سرمایه‌گذاری مطمئن در روسیه با روس مارکت

خدمات گردشگری و توریستی

همراهی در خدمات گردشگری و توریستی و اخذ ویزای روسیه

ثبت شرکت در روسیه

در تمام مراحل ثبت شرکت در روسیه همراهتان هستیم.

گمرک و سیاست آن در روسیه

گمرک روسیه به صورت فدرال و زیر نظر وزارت توسعه اقتصادی و تجارت این کشور فعالیت می‌کند. همچنین فعالیت این بخش با قوانین و توافقنامه‌های وضع شده از طرف وزارتخانه‌های دارایی و بانک مرکزی روسیه زیر نیز همسو است.
این سرویس در 7 منطقه اصلی روسیه که در زیر بیان شده است اداره اصلی دارد.
همچنین در کشورهای آلمان، فنلاند، بلژیک، قزاقستان، بلاروس، اوکراین و قرقیزستان نیز دفتر نمایندگی گمرک روسیه فعالیت می‌کند.
گمرک روسیه 4 سیاست اصلی در ترخیص کالاهای وارده در پیش می‌گیرد.

عوارضی ترخیص کالا در روسیه

عوارض گمرک و ترخیص کالا در روسیه مبالغی هستند که توسط خود اداره گمرک تعیین می‌شود. دریافت مبالغ نیز نیز به عهده اداره گمرک روسیه است. این تعرفه‌ها بر مبنای سیستم طبقه‌بندی بین‌المللی (HS) تعیین می‌شود. این سیستم از طریق توصیف کالا و اعطای یک کد به آن‌ها در 4 بخش عوارض ترخیص را تعیین و  دریافت می‌کند.
عوارض گمرک و ترخیص کالا

عوارض گمرکی واردات و صادرات

عوارض گمرکی در روسیه براساس وزن، حجم و کمیت کالا محاسبه می‌شود. در اصل نرخ‌های مصوب را بر اساس ارزش کالا در نظر می‌گیرند. با این حال برخی کالاها هستند که هیچ عوارضی برای آن‌ها پرداخت نمی‌شود. از طرف مقابل برخی کالاهای وارداتی یا صادراتی نیز باید 100 درصد عوارض را پرداخت کنند.
کالاهایی که دارای اولویت واردات در روسیه هستند؛ مانند قطعات و تجهیزات خودرو صفر درصد و مشروبات الکلی 100 شامل نرخ ترخیص کالا می‌شوند. به طور کلی و در سایر موارد نرخ عوارض ترخیص کالا بین 5 تا 20 درصد متغیر است. جالب است بدانید این نرخ برای کشورهای کمتر توسعه یافته چیزی حدود 25 درصد تخفیف دارد.
علاوه بر این روی محصولات صنایع‌دستی کشورهای جهان سوم، کالاهایی که ماهیت بشردوستانه دارند، محصولات فرهنگی و اقلام شخصی عوارض گمرک صفر یا حداقل است. در رابطه با وسایل شخصی باید توجه داشته باشید که ارزش آن کمتر از 2500 دلار  و وزن 35 کیلوگرم باشد.

مالیات بر ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده برای واردات کالا به روسیه، هنگام ورود کالا به محدوده گمرکی روسیه اخذ می‌شود. قوانین مالیاتی روسیه متناسب با مقررات سایر کشورهای عضو اتحادیه گمرکی وضع شده‌اند. با توجه به این قوانین مالیات بر ارزش افزوده یک کالا مشخص می‌شود.
در صورت عدم اعلام قانون دقیق برای یک کالای مشخص، نرخ معتبر گمرکی در روز ثبت اظهارنامه در گمرک برای اخذ مالیات اعلام می‌شود. با مراجعه به فصل 21 کتاب مقررات مالیات روسیه از نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده، معافیت‌ها، ماده و تبصره‌های آن به طور دقیق آگاه شوید.

هزینه های گمرکی

هزینه‎های ترخیص کالا یا تعرفه‌هایی که دولت روسیه بر مبنای قوانین گمرکی خود دریافت می‌کند به چند دسته تقسیم می‌شوند. این تقسیم‌بندی‌ها بر مبنای چگونگی دریافت هزینه یا تسهیلاتی و تبعیضاتی است که دولت روسیه برای برخی کالاها یا کشورها در نظر می‌گیرد.
تعرفه‌های ترجیحی اغلب برای کشورهای دارای پیمان تجاری مشترک‌المنافع اعمال می‌شود. این کشورها شامل روسیه، قزاقستان، ارمنستان و قرقیزستان و بلاروس و در واقع عضو اتحادیه اوراسیا هستند.

مالیات های غیر مستقیم

طبق فصل 22 قوانین گمرک روسیه برخی کالاها مشمول مالیات غیرمستقیم هستند. در ادامه برخی از این کالاها را مشاهده می‌کنید.
دخانیات و محصولات دخانی و همچنین تمام انواع مشروبات الکلی نیز شامل مالیات غیر مستقیم می‌شوند.
مراحل ترخیص کالا در روسیه
تصویر نقطه چین
مراحل ترخیص کالا

مراحل ترخیص کالا در روسیه

مراحل و قوانین واردات و ترخیص کالا در روسیه را قوانین اداره گمرک روسیه با نظارت مستقیم دولت تعیین می‌کند. کلیه مراحل ارسال، وارد شدن به گمرک و رسیدن به دست دریافت کننده باید کاملا شفاف و واضح باشد.
ارزی که با آن کالا وارد و ترخیص می‌شود باید دارای مبدا مشخص باشد. تمام هزینه‌های گمرک چه مالیات بر ارزش افزوده و چه مالیات‌های غیرمستقیم باید همان ابتدای ورود کالا و پس از دریافت مجوزهای لازم و استاندارد پرداخت شود. در نهایت برگ ترخیص کالا و اجازه خروج محصول داده می‌شود.

خدمات گمرک روسیه برای ترخیص کالا

روسیه برای سرعت بخشیدن به روند ترخیص کالا در گمرک پورتال آنلاینی را راه اندازی کرده که می‌توانید در دو بخش مراحل ترخیص کالای خود را پیش از اقدامات حضوری در آن انجام دهید.
1- قبل از آن که کالا به گمرک برسد: شامل ثبت نام و ایجاد صفحه شخصی با شماره شناسایی منحصر به فرد برای اطلاع دادن ورود کالا به گمرک، پر کردن فرم اطلاعات کالا و نوع حمل و نقل آن. این اطلاعات را حداقل دو ساعت قبل از رسیدن به ایست بازرسی باید وارد سامانه کنید تا به مرحله حضوری برسید.
2- هنگام رسیدن کالا به گمرک: با شماره شناسایی که از قبل دریافت کرده‌اید به گمرک می‌روید. در آنجا با همکاری مسئولین گمرک پس از چک کردن اسناد و طی کردن مراحل دیگر، کالای خود را ترخیص خواهید کرد.

سوالات متداول

پاسخ برخی از سوالات متداول درباره ی ترخیص کالا در روسیه

مدارک زیر را باید هنگام درخواست ترخیص کالا به اداره گمرک روسیه ارائه کنید.
  • پاسپورت ایزدیلکا: که در واقع قراردادی است بین شرکت فروشنده با خریدار روس که تاییدیه یک بانک روسی رسیده باشد. تنها با داشتن این مدرک نقل و انتقالات ارزی پس از فروش کالا به خارج از روسیه امکان پذیر است.
  • فرم A: اگر کالا شامل تخفیف 25 درصدی نظام gsp مربوط به کشورهای درحال توسعه باشد، باید گواهی مبدا که به آن فرم A می‌گویند را ارائه کنید.
  • بارنامه: با اطلاعات کامل کالا شامل وزن کل و تعداد و ارزش کالایی محصول.
  • اصل پروانه شرکت تحویل‌گیرنده: شرکتی که قرار است کالا را تحویل بگیرد و از قبل کد کامپیوتری از گمرک گرفته باشد.
  • گواهی بهداشت: برای محصولات غذایی که به صورت کنسرو یا فله به روسیه وارد می‌شوند و قرار است مدتی را در انبار بمانند. برای گرفتن این گواهی باید نمونه محصول داده باشید و گواهیتان تا روز ترخیص کالا آماده شود.

پس از آن که کالا به گمرک وارد شد، شخص، شرکت یا نماینده‌ای که نامش در بارنامه قید شده است به عنوان صاحب بار می‌تواند اقدامات مربوط به ترخیص کالا را انجام دهد. در نظر داشته باشید که اگر گمرک روسیه مدرکی  را ناقص اعلام کند، بار را در انبار نگه می‌دارد و اجازه ترخیص نمی‌دهد. ضمن آن که به ازای هر روز انبارداری تا تکمیل مدارک مبلغی دریافت خواهد کرد.